Katori Shinto Ryu





Jak to všechno začalo...

Začátkem devadesátých let začal v Brně působit jako učitel francouštiny pan Serge Leclercq, který zde také učil Taiči a Wushu. Protože viděl vzrůstající zájem zdejších lidí o bojová umění, navrhl, že je seznámí i s jinými Budó a to prostřednictvím svého přítele pana Laurenta Chaigneau (čti lorán šanije) s Aikibudó a Tenšin šóden katori šintó rjú.

Slovo dalo slovo a v Brně se na přelomu roku 1991/92 uskutečnil první seminář Aikibudo a Katori šintó rjú. Jedním z organizátorů byl Ing. Jiří Matoška.

Po semináři vznikla malá skupinka nadšenců, která pod vedením pana Matošky podnikla první výpravu na stáž do Francie (léto 1992). Na této stáži 14. srpna 1992 byla ustanovena FIAB (Mezinárodní federace Aikibudó) a Česká republika se tak stala jednou ze zakládajících zemí.

Po svém návratu pan Ing. Jiří Matoška založil skupinku, která se začala učit základům Aikibudo, v jehož osnovách jsou i techniky (kata) převzaté z Tenšin šoden katori šintó rjú.

TŠKŠR se tak začalo cvičit v rámci Aikibudó, bohužel někdy bylo cvičení této školy zanedbávané na vrub cvičení beze zbraně. Přesto se našlo několik nadšenců, kteří tuto školu cvičili soukromě (Kamil Horák, Přemek Svoboda, Barbora Matošková atd.). Jedním z nich byl Petr Kopeček, který tuto skupinu vedl a na výzvu pana Matošky v roce 1997 založil první dojo se samostatnou výukou TŠKŠR.

Od roku 1998 se Petr Kopeček spolu se svými následovníky rozhodl pro cvičení stylu senseje Hatakejamy, který je odlišný od toho, který se cvičí v rámci Aikibudó.

Na jaře 2004 Hatakejama sensei poprvé navštívil Českou republiku a vedl v Brně týdenní soustředění (Haru gaššku). Na závěr své návštěvy přislíbil periodické opakování této akce a pověřil Petra Kopečka vedením a šířením TŠKŠR v ČR.