Katori Shinto Ryu

faq



Co všechno potřebuji ke cvičení TŠKŠR?

Bokken (ten si lze i vypůjčit, ale naše zásoby nejsou bezedné), nějaký cvičební úbor a hlavně chuť do cvičení.


Jaký bokken? Používá se nějaký speciální?

Na cvičení lze použít jakýkoliv bokken, který umožňuje bezpečné cvičení tj. nelítají z něj třísky. Při cvičení se nepoužívá cuba (záštita).
Ano, TŠKŠR má svůj speciální druh bokkenu, který není tak prohnutý jako běžně prodávané bokkeny na kendó nebo aikidó. Jeho sori (prohnutí) je cca 1 cm a délka 98 cm.


Kolik stojí bokken?

Ceny bokkenů jsou různé, záleží na kvalitě dřeva a výrobci. Nejlevnější stojí přibližně 350,-Kč. Speciál na TŠKŠR stojí cca 1250,-Kč.


Jaký cvičební ubor?

Na cvičení se bežně používá bílé keikó-gi, někdy i modré keikó-gi, je ale možné cvičit i v teplákách.
Hakama se nosí až od stupně Kirigami šóden.


Proč se nosí hakama až od stupně Kirigami šóden, když například v Iaidó, Kendó se nosí od začátku?

Hlavním důvodem je usnadnění kontroly postavení a práce nohou, která je v naší škole dosti složitá a je nutné jí věnovat velkou pozornost především v počátcích.


Mohu cvičit i když nejsem z Brna?

Ano, pořádáme různá víkendová soustředění, na kterých máte možnost naučit se základy. Pokud je Vás větší skupina můžete uspořádat seminář a pozvat naše instruktory k Vám.


Mohou cvičit ženy a dívky?

Ano, samozřejmě. Není důvod proč by nemohly. V našem dódžó je jich hned několik i mezi pokročilými cvičenci.


Po jaké době se žáci začínají učit boj se dvěma meči (rjótó), případně další pokročilá cvičení?

Po zvladnutí základních principů, přibližně po 6-8 letech cvičení.


Co je to studijní skupina?

Studijní skupina je společnost cvičenců, kteří mají zájem pravidelně cvičit, a zdokonalovat se. Cvičení ve studijní skupině nemusí být vedené technicky vyspělým cvičencem. Proto je nutné aby se cvičenci zůčastnovali i cvičení a seminářů s pokročilými a technicky zdatnými cvičenci.


Jak píšete na Vašich stránkách cituji:"Cvičení ve studijní skupině nemusí být vedené technicky vyspělým cvičencem. Proto je nutné aby se cvičenci zůčastnovali i cvičení a seminářů s pokročilými a technicky zdatnými cvičenci." Proč tedy dovolíte technicky nevyspělím cvičencům výuku? A je opravdu nutná učast cvičenců z takovéto studijní skupiny na našich seminářích?

Hmm, tady vzniklo malé nedorozumění. Kdyby jste navštívil nějakou z našich studijních skupin dostalo by se Vám jak doufám ucelenějších informací o tom jak vlastně fungují. Důvod proč tyto skupiny vznikly byl prostý, umožnit zájemcům pravidelné cvičení, ne výuku! I když do takovéto skupiny přijdete jako úplný nováček bez jakýchkoliv znalostí TŠKŠR dostanete samozřejmě prvopočáteční informace na úrovni zakladních cvičení tj. zakladní postoje, suburi a pravděpodobně první kata. Dále pak záleží na úrovni vedoucího každé skupiny.
Zárověn asi chapete proč je účast členů skupiny na seminařích nutná. Je to důležité pro jejich rozvoj. Na seminářích mají možnost vyzkoušet si svoje znalosti a schopnosti proti jiným a hlavně pokročileším cvičencům.