Katori Shinto Ryu

Mušin mugabez myšlenek, bez ega.


Byť jsem toto heslo viděl mnohokrát napsané v opačném pořadí (Muga-mušin), ale jak mi sensei řekl je duležité nejdříve zbavit mysl myšlenek a potom bude bez ega.
Když začneme studovat Budó (nebo i jinou discipínu), stane se z nás nováček - šóšinša (člověk neposkvrněného srdce). Od okamžiku kdy šóšinša začne svůj výcvik, je mu hned od začátku ukázáno pro něj mnoho nových věcí a on si je snaží osvojit. Začíná tím, že si zapamatuje nejdříve rozumově, jak se drží zbraň, jak se s ní seká, kde se má zastavit atd. Později nemusí nad tím jak se zbraň drží přemýšlet a jak se tak říká, dovednost mu přejde do krve. Jak říká sensei: "Co se člověk naučí na zpaměť může zapomenout, ale co se naučíte svým tělem-srdcem nezapomenete." (karada wo mocu) . Ale zpátky k nováčkovi, i když si osvojil některé dovednosti, stále ale je dost jiných které jeho mysl zaměstnávájí. Řekl bych, že jakýmsi průvodním jevem mušin je mecuke, když s někým cvičíte kata, mužete pozorovat jak jeho pohled čas odčasu (zaleží na pokročilosti) sklouzne na meč, aby si zkontroloval jeho pozici či pohyb, který provádí.

Krásnou ukázkou Mušin, muga je například když příjdete za tmy domů, tak zcela automaticky bezmyšlenkovitě sáhnete na vypínač aniž by jste o tom přemýšleli, takových příkladů by jste určitě našli víc.


Mušin muga