Katori Shinto Ryu

Iči gan, ni soku, san tan, ši rikiIči gan, ni soku, san tan, ši riki - nejprve oči, potom nohy, třetí odvaha a nakonec síla, tak bývá překládáno toto rčení.

Jak nám sensei vysvětloval:

iči gan - nejdříve oči...
nejdříve musíte útok vidět a zpozorovat, aby jste mohli reagovat ve správný okamžik. Je nutné si uvědomit, že iči gan v sobě obsahuje několik dalších pravidel jako je mecuke a zanšin.

ni soku - za druhé nohy...
poté co jsme správně zpozorovali soupeřův útok musíme se mu vyhnout - tai sabaki, je nutné pracovat přirozeně s nízkým težištěm, neměnit délku postojů, šisei, správné načasování.

san tan - třetí odvaha...
útoku jsme se vyhnuli a je nutné provést protiútok nebo nějaký "kryt". To jaký protiútok je samozřejmě v kata předem známo, ale samotné provedení musí být provedeno bez prodlevy s čistou myslí - Mušin muga.

ši riki -nakonec síla...
nejedná se o sílu svalů, ale o sílu techniky či spíše o techniku samotnou. O správném použití zbraně, dráze seku - hasudži, o držení meče a šime, o spravném dýchání - kókjú a kiai atd.

Je nutno si uvědomit, že jednotlivé prvky nejsou nějak přesně vymezeny a že se mnohdy prolínájí a překrývají či doplňují. Ale pořadí jejich důležitosti je zcela dané, jesliže zpozoruji útok a uhnu, ale nezaútočím je vše v pořádku stále žiji, ale jestli stojím na místě a protiútočím a jsem stále ve dráze soupeřova útoku jak asi dopadnu...
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki, je pravidlo které se dá použít nejen v šermířství ale i v aikibudo, aikido nebo karate, jen zbraní kterou budeme používat bude naše vlastní tělo.


Iči gan, ni soku, san tan, ši riki