Katori Shinto Ryu
Góró Hatakejama
Tak jsme se zase po roce setkali, již podruhé v České republice, v Brně, podobně jako loni -- Češi (14), Poláci (9), letos i jeden Francouz, celkem 24 nadšenců do Tenšin šóden katori šintó rjú.
Stáž vedl sensei Goró Hatakejama (76) 9° DAN menkjó kaiden a pomáhal mu Sergio Mor Stabilini (57) 5° DAN menkjó mokuroku.

Jako na každé stáži, i v Brně začala stáž vysvětlením základních postojů (kamae) a seků (suburi) a na začátku každého tréninkového bloku jejich procvičováním. Každý den byly vysvětleny základní kata (omote) kendžucu, bódžucu, naginatadžucu, iaidžucu a pro ty pokročilejší i některá další jako třeba rjótó (dva meče), só džucu (kopí) a jiné. Je fakt, že letos bylo k vidění opravdu celé mokuroku i s těmi \"největšími tajemstvími\". Bohužel našli se i tací, kteří se snažili pokukovat po těch pokročilých, a že to neušlo pozornosti senseie nemusím říkat... Upřímně stejně největší tajemství jsou ukryta v těch základních katách a v jejich správném provádění.

Je velká škoda, že přes neustálé opakování někteří učastníci stále nepochopili, že rychlost je druhotná a důležitější je správné provedení kata. Jak nám sensei neustále opakoval: "Jukkuri seikakkuri (pomalu a přesně) rychlost příjde sama a Vaše technika bude správná.", upřímně si myslím, že přístí rok se to sensei naučí i polsky.
Mušin mugaPřestože sensei Hatakejama letos v sprnu oslaví své 77. narozeniny, jeho pohyby a nadšení do cvičení překvapí skoro každého (jak by někdo řekl "nadšenej jak malej kluk"). Dokonce i mě, když po šesti hodinách cvičení nechtěl skončit a říkal, že si to ještě protáhneme -- ještěže tam byl Sergio. Ne, že bych nechtěl cvičit déle, ale sám vím jak je unavený, když s ním chodím večer na večeři nebo ho vidím, jak usíná v autě po cvičení.

I letos v přestávkách psal sensei kaligrafie, které pak rozdával. A že o ně byl veliký zájem! Myslím, že se dostalo na každého.

Přes některé nedostatky byla česká skupina pochválena za její pokrok a cvičení. Někteří mají reálnou šanci si v brzké době zacvičit i nějaké další kata, ale jak říká sensei hodně keikó.

Kó gasumi
Doufám za všechny učastníky, že příští rok bude sensei ve stejné kondici a zdráv a že k nám opět zavítá. Všem, kteří by se chtěli takového setkání -- či chcete-li semináře -- zúčastnit, doporučuji začít cvičit již teď s námi.

torao


zpět na seznam článků