Katori Shinto Ryu

Sugino Jošio Jošio SuginoJošio Sugino sensei
(10° DAN, Menkjó kaiden)


Jošio Sugino se narodil 12. prosince 37. roku éry Meidži (1904) v Naruto v provincii Čiba. Byl nejstarším synem Juraty a Seiki Suginových. Rodina Sugino se živila zemědělstvím, ale již od dob Tokugawského šógunátu měla výsadu užívat jméno a nosit meč. Patřila mezi vedoucí rodiny vesnice.
Během svého mládí se věnoval studiu Kendžucu u mistra Saneaecu Šingaie, džudó u mistra Kunisaburo Iizuki (10° DAN Kodokan) a kendó u mistra Naogaie. Ve svých 23 letech (1927) obdržel povolení na výuku Džudó od jeho zakladatele Džigora Kana a zakládá svoje dódžó Júšinkan v Kawasaki (15. září 1927). V roce 1928 obdržel 4° DAN v Džudó. Ve stejném roce založil Džigoró Kanó Kobudó Kenkjú Kai (společnost pro studium starých bojových umění), kde se vyučovalo mimo jiné Kobudó Katori šintó rjú pod vedením mistrů Ičizu Šiina, Narimiči Tamaie, Soazemona Kubokiho a Tanekiči Ita a také Džódó - Šintó Musó rjú. Mistr Sugino začal v této společnosti studovat právě Katori šintó rjú. Fascinován a unesen, studoval pod vedením všech čtyř mistrů po dobu dvou let a po dalších deset roků pod vedením mistra Šiina. V roce 1931 začal trénovat Aikido u Moriheje Uešibi a v roce 1937 byl jedním z prvních, kteří obdrželi certifikát - licenci, která jej opravňovala vyučovat toto umění.
Mistr Jošio Sugino také spolupracoval s japonským filmovým režisérem Akirou Kurosawou na jeho filmech ze samurajského prostředí. Řídil bojové scény ve filmech Sedm samurajů, Yodžimbó, Mijamoto Musaši, a další. Zajímavostí také je, že jedním z jeho žaků byl známý herec Toširo Mifune. Spolupracoval i jako poradce pro televizi a tradiční divadlo.

V roce 1966 obdržel od Nihon Butokukai titul Hanshi v Kobudo.
V roce 1981 obdržel od Kokusai budoin 10° DAN Kobudo.

Mistr Sugino trénoval a učil ještě krátce před svou smrtí.
Sensei zemřel 13. června 1998. V jeho dódžó dnes učí jeho syn Jukihiro Sugino.

Sugino a Mifune